qIZLOŽBE: Mark Grootes – Previše neba u našim mislima

Objavio admin, 23/07/2024, pod: DRUŽENJE, GALERIJA KLUBA KOCKA, IZLOŽBA, QUEERANARCHIVE

U petak, 26. srpnja 2024. u 20 sati, u Galeriji kluba Kocka u Dom mladih (Ulica slobode 28, Split) otvara se izložba Marka Grootesa. Previše neba u našim mislima je instalacija koja se sastoji od videa i skulptura a bavi se mitskom pticom Ziz, vladaricom neba, komunikacijskih tehnologija i medija.

Izložba je otvorena do 6. kolovoza te se može razgledati radnim danom od 18 do 21 sat.

Previše neba u našim mislima je instalacija koja se sastoji od videa i skulptura, a svoj narativ isprepleće oko mitske ptice Ziz, vladarice neba. Ziz je, zajedno s Levijatanom i Behemotom, dio trojstva starozavjetnih čudovišta. Počevši od svemirske utrke između SSSR-a i SAD-a, Ziz je izronio iz mraka, kontrolirajući tehnologiju i medije s neba iznad, kružeći svijetom dok sateliti šalju valove informacija, preuzima poziciju moći nad Levijatanom i Behemotom koji kontroliraju zemlju i more.

Previše neba u našim mislima drugo je poglavlje u aktualnoj seriji o mitskom stvorenju Zizu, koje nudi još jednu svjetsko-povijesnu meditaciju. Prostor Galerije Kluba Kocka poprima oblik ravnog krova na kojem satelitske antene i solarni panel postaju mitološki artefakti velike ptice Ziz.

Mark Grootes (1991.) studirao je umjetnost i obrazovanje na AHK School of Arts, Amsterdam (NL) i likovnu umjetnost – instalacije na KASK & Conservatorium School of Arts Ghent (BE). Mark Grootes isprepliće skulpturu i video u radovima temeljenim na instalacijama govoreći na primjer o globalnim promjenama moći, svemirskim utrkama i mitskim stvorenjima zemlje, mora i neba. Predmet rada stalno se mijenja: ponekad su skulpture protagonisti u videu, dok je drugi put video nositelj integriran unutar skulpture. Njegovi radovi su alegorije za hegemonije i preuzimaju mentalitet prevaranata, obraćajući se i povijesnoj i suvremenoj globalnoj dinamici.

qIZLOŽBE redovni su program kolektiva queerANarchive koji doprinosi formiranju kvir diskursa u gradu Splitu.

queerANarchive kolektiv je za razvoj, istraživanje i propitivanje queer kulture koji djeluje od 2010. godine. U vrijeme normalizacije LGBT zajednice i retradicionalizacije društva bavi se partikularnostima queer kulture.
Na međunarodnom nivou sudjelovao je u programima Queer Art Lab SpaceID Madrid, Madrid (2013.). Activist in Residence u Baltic Art Center, Visbyju (2014.), Young Queer Europe (2015.-2016.), What’s masc, Berlin (2022.), W/ri/gh/ting Archives through Artistic Research, Beč (2023.), Doing history – methods of artistic historiography, Bauhaus University, Weimar (2023.) te konferencijama Unstraight Museum Conference, Stockholm (2016.), Organ vida, Zagreb (2017.) i Queering Memory ALMS Conference, Berlin (2019.).
Kolektiv je članica Platforme Doma mladih, saveza udruga Klubtura i platforme LGBT centra Split.

 

RSS 2.0 | trackback