Cirkus Kolektiv ugostio rezidenciju Cirkuske rezidencijalne mreže – Bojan Dronjak „ZANI – Demoni Zemlje“

Objavio admin, 02/06/2025, pod: CIRKUS KOLEKTIV

U sklopu Cirkuske rezidencijalne mreže, Cirkus Kolektiv u svibnju je ugostio desetodnevnu rezidenciju umjetnika Bojana Dronjka, koji je radio na projektu radnog naslova „ZANI – Demoni Zemlje“.
Završnog dana rezidencije, u srijedu 28. svibnja 2025. godine s početkom u 19:30 sati, u Beton kinu Doma mladih održana je prezentacija rada u nastajanju.
Riječ je o kratkoj izvedbenoj formi, nakon koje je umjetnik, kroz razgovor s publikom (artist talk), imao priliku podijeliti iskustva procesa te prikupiti povratne informacije o radu.

O RADU
Projekt ZANI – Demoni Zemlje istražuje suvremeni cirkus izvan okvira klasične „dramaturgije rizika“ koja je karakteristična za tradicionalni cirkus. Umjetnik Bojan Dronjak u ovom radu koristi izražajna sredstva kazališta – razvoj karaktera, međuljudskih odnosa i simbolike – kako bi propitao šire društvene dinamike.
Inspiraciju crpi iz lika Zanija, preteče Harlekina iz tradicije sjeverne Italije. Zani je arhetipski lik – demon zemlje i vječiti sluga, snalažljiv, prepreden i uvijek gladan. U njemu se odvija stalna borba između poslušnosti i težnje za slobodom, što postaje temelj za scensko istraživanje kroz igru, mimiku, suvremeni ples, glumu i žongliranje – ne kao puku tehniku, već kao sredstvo karakterne ekspresije.
Projekt nastoji oblikovati scensku formu u kojoj se jasno očituju odnosi Zanija prema gospodaru, prema samome sebi i prema zajednici. Središnja pitanja koja pokreću cijeli proces glase: Pobjeđuje li u njemu lukavi ili potlačeni Zani? Koja priroda prevladava u njeumu na kraju? Kada je Zani uistinu slobodan?

BIOGRAFIJA UMJETNIKA
Bojan Dronjak rođen u Bosni i Hercegovini magistrirao je neverbalni teatar, a diplomirao autorskom predstavom Kraj jedne idile, nastalom kao završni projekt na Kazališnom odsjeku Akademije za umjetnost i kulturu u Osijeku.Kao cirkuski umjetnik djeluje od 2009. godine – najprije kao suosnivač Pozorišta PIR, zatim kao samostalni izvođač, a danas kao član Glinjol teatra iz Gline, Hrvatska. U svojem radu oslanja se na tjelesnu mimu, žongliranje te osnove solo i partnerske akrobatike. U kazalištu i cirkusu najviše ga zanima čovjek i njegova duša.

Cirkuska rezidencijalna mreža dio je projekta »Cirkus 2025-jačanje zajednice i održivi razvoj suvremenog cirkusa u Hrvatskoj« koji provodi Društvo umjetnika suvremenog cirkusa uz financijsku podršku Zaklade Kultura nova. U 2025. godini Cirkuska rezidencijalna mreža sufinancirana je i sredstvima Ministarstva kulture i medija Republike Hrvatske, Gradskog ureda za kulturu i civilno društvo Grada Zagreba i Grada Splita.

Rad Cirkus Kolektiva podržan je od strane Zaklade Kultura nova, Grada Splita, Ministarstva kulture i medija i Turističke zajednice Grada Splita.

foto: Vanja Zakanji

RSS 2.0 | trackback