Predavanje “Kako permakulturu približiti djeci”

Objavio admin, 11/11/2024, pod: EDUKACIJA, PERMAKULTURA DALMACIJA, RAZRED

Udruga Permakultura Dalmacija poziva na predavanje “Kako permakulturu približiti djeci?” koje će se održati u petak 15. studenog 2024. u 17:30 u Razredu u Domu mladih Split (Ulica slobode 28, Splitu) .

Znate li da postoje mladi ljudi koji su sami osmislili koncept radionice o permakulturi za djecu? I da to uspješno provode posljednjih godinu dana. Dođite na njihovo predavanje “Kako permakulturu približiti djeci?” i možda i vi dobijete inspiraciju za nešto slično.

Kristijan, Lara i Sanja već neko vrijeme provode radionicu permakulture za djecu koja oduševljava sve prisutne. Pričat će nam o tome kako su došli na ideju da pokrenu takav tip radionice? I kako nastavnici u osnovnim školama i odgojitelji u vrtićima mogu svojim korisnicima na zanimljiv način i kojim aktivnostima približiti ideju permakulture.

Predavanja su prilagođena profesorima, učiteljima i odgajateljima koji će znanja stečena na predavanjima prenositi svojim učenicima i korisnicima. Ipak predavanje je otvoreno za sve zainteresirane koje zanimaju teme: permakulture, rada s djecom i sl.

Predavanje je besplatno i nije potrebna nikakva prethodna najava.

O predavačima:

Lara Vukasović je magistrirala ekologiju na Sveučilištu UC Berkeley, s naglaskom na održivo upravljanje prirodnim resursima. Uz Dječju Permakulturnu Radionicu, s kolegama vodi radionicu o visokim gredicama, gdje djecu uče o urbanoj permakulturi i izgradnji visokih gredica. Kroz radionice želi prenijeti znanja koja su vrlo potrebna u životu, kao što su timski rad, snalaženje u prostoru, osjećaj za zajednicu, nenasilna komunikacija, važnost ekosustava te prepoznavanje raspoloživih resursa i njihovo održivo gospodarenje, za koje smatra da se nedovoljno prenose kroz klasični školski program.

Sanja Grubiša je završila studij Rani i predškolski odgoj i obrazovanje na Učiteljskom fakultetu Sveučilišta u Rijeci. Po zanimanju je odgajateljica te radi s djecom dugi niz godina u dječjim vrtićima na području grada Rijeke. Voli s djecom učiti o prirodi (u prirodi), permakulturnim principima, eksperimentiranju s elementima. Proučava način na koji djeca djeluju u grupi unutar prirodnog okruženja. Od 2019. godine do 2023. godine je radila u šumskom vrtiću koji se velikim dijelom organizira po permakulturnim principima. Vodila je niz radionica s djecom – od raznih kreativnih radionica, radionica recikliranja, preko niza radionica izrade brodića od prirodnih materijala do radionice permakulture za djecu koju vodi s kolegama Larom i Kristijanom. Na Dječjoj Permakulturnoj Radionici Sanja koristi svoju stručnost i dugogodišnje iskustvo kako bi u interakciji s djecom naglasak bio na igri i elementima igre, na način koji je primijenjen njihovoj dobi, te kako oni najlakše usvajaju nova znanja.

Kristijan Mamić je diplomirao arhitekturu i urbanizam na Arhitektonskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu. Uz rad u arhitektonskoj struci Kristijan Mamić je završio tečaj za Permakulturni Dizajnerski Certifikat (PDC). Kreativnu energiju dobivenu na tečaju je s kolegicama Larom i Sanjom iskoristio za pokretanje permakulturne radionice za djecu. Radionica koju su osmislili navodi djecu na osvještavanje o okolišu unutar kojeg žive. Prilikom volontiranja u šumskom vrtiću vodio je niz radionica za djecu – od radionice izrade stola do niza radionica izrade brodića.
Kroz radionice s djecom se svaki put iznova fascinira njihovim stvaralačkim sposobnostima i kreativnošću.


Događaj je organiziran u sklopu projekata “Nećemo ostaviti otpad budućim generacijama!” kojeg sufinanciraju Grad Split iz javnog poziva projekata iz područja zaštite okoliša za 2024. Godinu i Split Parking iz javnog natječaja za dodjelu donacija u 2024. godini.
Sadržaj objave isključiva je odgovornost udruge Permakultura Dalmacija.

RSS 2.0 | trackback